Flavonoid Komplex (250 ml)
Dlhoveký život, mladistvý vzhľad a pevné zdravie. To je niečo, po čom túžime takmer všetci. Príroda nám pritom vychádza v ústrety. Nájdeme v nej množstvo prospešných látok. Patria medzi ne aj flavonoidy.
Flavonoidy
Štúdie ukázali, že flavonoidy sú významnými prírodnými látkami, ktoré majú preukázateľný protizápalový, protivírusový a antioxidačný účinok. Chránia bunky pred škodlivými látkami pochádzajúcimi z vonkajšieho i vnútorného prostredia.
Čo sú to flavonoidy?
Sú najrozsiahlejšou skupinou rastlinných antioxidantov. Zahŕňajú vyše 5 000 rôznych derivátov a ich zoznam stále narastá. Fenolové látky rozšírené v rastlinnej ríši tvoria veľmi pestrú a rozsiahlu skupinu polyfenolových zlúčenín. Nachádzajú sa takmer vo všetkých rastlinných bunkách, a keďže vlastne ide o farbivá, rastlinám dodávajú charakteristické zafarbenie. Niektorí odborníci ich zaraďujú do skupiny vitamínov P, pretože majú spoločnú vlastnosť – zvyšujú pružnosť cievnych kapilár. V rastlinách sa často nachádzajú aj spolu s vitamínom C a chránia ho pred oxidáciou. Okrem antioxidačných vlastností, pôsobia antibakteriálne a podporujú produkciu hormónov. Zistilo sa, že zvýšený príjem flavonoidov znižuje riziko ochorenia srdca a ciev.
Flavonoidy sú skupina polyfenolových látok, ktoré sa vyskytujú v ovocí a zelenine. Sú tam zodpovedné za ich základné funkcie ako napríklad pigmentácia, opeľovanie, ochrana pred UV žiarením či rôznymi inými patogénmi. Z tohto ich charakteru vyplýva aj ich prínos pre zdravie ľudského organizmu.
Dávkovanie:
denne 10-20ml bez zriedenia alebo zriedené. Piť po glgoch cez ústnu dutinu sa dostanú účinné látky priamo do krvného obehu. Je možné ho podávať aj deťom, ako príjemnú limonádu, samozrejme bez cukru.
Facebook: https://www.facebook.com/groups/100678020495209/
Účinky flavonoidov
Flavonoidy sú najefektívnejšími rastlinnými antioxidantmi. Pred negatívnymi účinkami voľných radikálov výborne ochraňujú bunky. Pozitívne ovplyvňujú aj liečbu kŕčových žíl a hemoroidov, pomáhajú pri krvácaní z nosa, ale napríklad i pri zvýšenej tvorbe krvných podliatin. V súčinnosti s vitamínom C a vitamínmi skupiny B majú protivírusový a protibakteriálny účinok. Normalizujú energetický metabolizmus a činnosť nervovej sústavy, a takisto sú schopné pomôcť pri vylučovaní ťažkých kovov z organizmu.Bez negatívnych vlastností
Flavonoidy sú jedny z najznámejších molekúl na Zemi, staré viac ako 3 miliardy rokov. Keďže väčšinou ide o konečné produkty rastlinného metabolizmu, majú jednu unikátnu vlastnosť – nemajú prakticky žiadne negatívne účinky. Ich použitie je bezpečné a ľahko sa kombinujú ako s alternatívnou, tak s klasickou medicínou.Aj pri vážnych ochoreniach
Množstvo vedeckých prác špičkových ústavov z celého sveta vedecky dokázalo mnoho prospešných účinkov flavonoidov, od antioxidačných cez protizápalové až k potenciálne preventívnym účinkom pri vážnejších ochoreniach. V oblasti protirakovinových účinkov, Alzheimerovej choroby, neurodegeneratívnych a kardiovaskulárnych ochorení vedecký výskum v súčasnosti ešte stále prebieha.Dlhoveký život
Flavonoidy stimulujú imunitný systém a v ostatnej dobe sa podarilo preukázať i to, že sú presne tou zložkou, ktorú množstvo prírodných aj syntetických látok nevyhnutne potrebuje na to, aby mohli v organizme pracovať. Flavonoidy sú niečo ako sprostredkovateľ účinku množstva látok. Ich pozitívny účinok zosilňujú, kým negatívny potláčajú. Mnohé najmä prírodné liečivá fungujú práve vďaka tomu, že tieto vzácne molekuly v organizme sprostredkovávajú ich fyziologický účinok. Naše telo a imunitný systém sa bez nich jednoducho nezaobíde. Ľudia, ktorí pravidelne konzumujú veľké množstvá flavonoidov, sa spravidla dožívajú v dobrom zdraví vysokého veku a dlhé roky vyzerajú mladistvo.Kde ich nájdeme
V prírode sú flavonoidy prítomné v šupkách citrusových plodov, v plodoch šípky a zelenine. Takisto sa nachádzajú v červenom víne, vo višniach, malinách či jahodách. Z obilnín ich obsahuje najmä pohánka. V niektorej zo známych foriem (zdokumentovaných je ich asi 6 000) ich však viac-menej nájdeme v celej rastlinnej ríši. Odhady denného príjmu flavonoidov prostredníctvom potravy sú rôzne. Pohybujú sa v rozmedzí od 0,5 mg až po jeden gram. Najčastejšou odporúčanou dávkou je 50 až 200 mg. Mnohé z flavonoidov však majú účinok aj pri výrazne nižších koncentráciách a existujú aj ich homeopatické formy.Dávkovanie:
denne 10-20ml bez zriedenia alebo zriedené. Piť po glgoch cez ústnu dutinu sa dostanú účinné látky priamo do krvného obehu. Je možné ho podávať aj deťom, ako príjemnú limonádu, samozrejme bez cukru.
Facebook: https://www.facebook.com/groups/100678020495209/
Zdroj: http://www.zdravie.sk/clanok/50723/flavonoidy
http://www.modernamedicina.sk/novinky-a-trendy/flavonoidy-maly-zazrak-prirody-pre-nase-zdravie
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára