Aká je pravda o mlieku?
1. Je kravské mlieko čisté?
Podľa štatistiky z roku 1950 vyprodukovala priemerná krava okolo 900 litrov mlieka. Viete koľko vyprodukuje mlieka dnes? V najväčších mliekárniach je “schopná” odovzdať až 22 000 litrov mlieka.
To je obrovský rozdiel. Zdá sa vám, že sú kravy 25-násobne väčšie ako boli pred 50 rokmi? Nie sú. Ako je to teda možné? Verte, že lieky, antibiotiká, hormóny a agresívne stravovacie plány spojené so špeciálnou reprodukciou dokážu divy.
2. Hormóny a zápaly
Za kvantitu a nie kvalitu môžu predovšetkým kravské rastové hormóny – tzv. bovine growth hormone (skratka BGH). Práve tento geneticky spracovávaný hormón drasticky zvyšuje tvorbu mlieka. Dôkazom toho môže byť aj fakt, že tento hormón v niektorých krajinách sveta úplne zakázali. Hormón BGH je zodpovedný aj za zápal kravských vemien, ktorý sa lieči agresívnymi antibiotikami. Ich stopy samozrejme môžeme nájsť ako inak – v mlieku, keďže to sa tvorí vo vemenách.
3. Nevhodné pre deti
Kravské mlieko pijú teliatka, mačacie mačence a materské mlieko dieťa. Je krava matkou dieťaťa? Nie je. Tak prečo dieťa kŕmiť kravským mliekom? Pre telo veľmi mladého človeka je kravské mlieko úplne nevhodné. Dôvod je ten, že obsahuje v porovnaní s materským mliekom niekoľkonásobné hodnoty minerálov a bielkovín.
Možno sa vám to z hľadiska logiky, čím viac minerálov a bielkovín, tým lepšie, môže zdať ako dobrá vec. V skutočnosti sa však pri trávení takého množstva látok tvorí veľa odpadu. Tráviaci systém je veľmi zaťažený – nie je na to prispôsobený. Aj preto vznikajú zahlienenia klkov a mikroklkov v črevách, zápaly či v najhoršom prípade aj bunkové podvýživenie.
4. Biele krvinky
Súčasná slovenská a vlastne aj európska norma povoľuje výrobcom mlieka až 1,5 milióna leukocytov (bielych krviniek) na 1 jednotku mlieka. Nadmerné množstvo bielych krviniek nie je zdravé nielen pre kravy, ale ani pre ľudí.
5. Kontaminácia mlieka
Dostali sa k vám niekedy informácie o tom, že výsledky rozborov poukázali až na 37 % kontaminovaných vzoriek mlieka? Na mysli máme kontamináciu antibiotikami a ďalšími synteticky vyrobenými látkami.
Vlastne tieto výsledky sú staré niekoľko rokov! Na túto problematiku poukázal už 29. decembra 1989 The Wall Street Journal a Centre for Science in the Public Interest. Ich výskum o niečo neskôr v apríli potvrdil aj Nutrition Action Healthletter. Čo myslíte, zmenilo sa to za ten čas a je mlieko v roku 2017 kontaminované menej?
6. Nenásytné mliekárne a hnis
Makrofágy v sebe skrývajú množstvo vakulových a fagocytóznych častíc. A teraz vám to preložíme do ľudskej reči. Vyššie sme už spomínali, že kravy sú liečené antibiotikami, keďže majú veľmi časté zápaly vemena.
A prečo? Jednoducho preto, že mliekárne po celom svete sú nenásytné a kravy doja mnohonásobne viac, než je od prírody dané. Antibiotiká len tak z ničoho nič nezmiznú a v mlieku sa dajú vystopovať aj po 7 – 10 dojeniach. Ak by ste spravili aj vy analýzu bunky mlieka z chorého vemena, tak by ste nám potvrdili, že je v mlieku prítomný aj hnis.
7. Mlieko a cukrovka
V Kanade sa pred časom objavil výskum, ktorý popisuje súvislosť medzi kravským mliekom a detskou cukrovkou. Cukrovka je vo svete všeobecne veľmi rozšírená. Len na Slovensku je ňou postihnutých až 500 000 ľudí! Takmer každý desiaty Slovák má cukrovku.
Nehovorí sa o tom, že ten kto pije mlieko, dostane aj cukrovku. Hovorí sa o istom súvise a zvýšenom riziku. Či je to aj pravda o mlieku nie je jasné, no za zváženie a ďalšie štúdium tohto problému to asi stojí.
8. Mlieko a ďalšie choroby
Globálnym problémom po celom svete je vírus hovädzej leukémie, ktorý postihuje 3 kravy z 5. Nemecké štúdia hovoria o tom, že vírusom nakazené kravské mlieko nie je možné žiadnym spôsobom odlíšiť od zvyšku mlieka. Áno, vírus je zničený pasterizáciou. No čo ak nie je každá pasterizácia v norme a úspešná?
V žiadnom prípade nechcem vo vás vyvolať strach. Avšak vírus kravskej leukémie sa dokáže rozvinúť aj v našom organizme. Spôsobuje rakoviny rôznych typov, lymfómy a v neposlednom rade aj leukémiu.
Práve výskyt rakoviny bol skúmaný v Nórsku, ktoré si na kvalitu potravín rozhodne potrpí. Až 11 rokov bolo skúmaných 1 422 ľudí. Jedni pili aspoň 2 poháre kravského mlieka denne, a ďalší menej alebo žiadne mlieko. Tí čo mlieko pili vo väčšej miere mali 3,5-násobne väčší výskyt rakoviny.
9. O nič viac vápnika
Veľké množstvo proteínov v mlieku je zodpovedné za vznik osteoporózy. Okrem toho je vedecky preukázané, že pitím kravského mlieka viac vápnika vaše telo nevstrebe. Jednoducho, nedochádza k doplneniu vápnika do kostných mriežok.
Netvrdím, že kravské mlieko nemá pre naše telo žiaden význam. No nie je lepšie dať prednosť radšej kokosovému mlieku?
Ono ale nie je mlieko ako mlieko. My máme domáce kravské mlieko a to sa s tým z obchodu nedá vôbec porovnávať. Ako všetko, čo je domáca. Žijeme na farme, takže máme vlastné vajíčka, mlieko, syry, mäso, atď. So zvieratami je síce veľa práce, musíte je chodiť každý deň kŕmiť a obstarávať, ale život na farme by som za nič nevymenila.
OdpovedaťOdstrániť