Candida albicans - zrada je črevách
Zrada v črevách
Candida albicans je za normálnych okolností neškodná kvasinka, ktorá žije v črevnej flóre bez toho, aby spôsobovala ťažkosti. Pokiaľ sú jej hodnoty v organizme v norme, nič sa nedeje. „Rovnováhu udržiavajú tzv. priateľské baktérie v črevnom trakte, ktoré majú hubu pod kontrolou. Ak sa prostredie v hrubom čreve prekyslí, kandida sa môže premnožiť. A keď sa premnoží, prichádzajú zdravotné komplikácie,“ hovorí gastroenterológ MUDr. Peter Minárik. Je to ako keď popínavá rastlina úplne obrastie tehlovú stenu a začne tak ohrozovať celý dom.
Nevykrmujte svoju kvasinku
Ak hube poskytneme potravu, ktorú má rada, čo je najmä cukor a škroby, a tiež dostatočný priestor na rast, napríklad po liečbe antibiotikami, bude sa rozmnožovať a bujnieť. Najprv v tráviacom trakte, močovom a pohlavnom systéme, postupne sa však krvou rozšíri do celého organizmu. A tu môže nastať veľký problém. Ak sa nebránime, pestrá zmes rozmnožených mikroorganizmov doslova žije z nášho tela, spotrebúva naše zásoby glukózy, tukov a bielkovín. Navyše nám vylučuje do tela mykotoxíny a exotoxíny. Keď otvoríte týmto mikroorganizmom dvere, je to, ako keby ste doma privítali niekoho, kto vám zje všetko jedlo a bezohľadne znečistí okolie.
Môže byť toxická a rakovinotvorná
Ak sa kandida príliš rozmnoží, vypestuje si vlákna, ktoré sa pevne zapúšťajú do črevnej steny a prerážajú do nej dierky. Nimi sa dostávajú do krvi jedovaté látky, niektoré môžu byť aj rakovinotvorné. Existujú dokonca hypotézy, že degeneračné choroby ako skleróza multiplex, reumatická artritída, schizofrénia, mozgová obrna a rakovina vznikajú preto, že sa do krvi dostanú toxíny.
Ako sa ochorenie prejavuje
Koža: svrbenie, pálenie, šupinaté ekzémy, vyrážky, začervenanie, niektoré formy akné, plesňové ochorenia kože a nechtov
Nechty: modrý alebo žltý odtieň, uvoľňovanie nechtov z lôžka, lámavosť
Tráviace orgány: zápach z úst, zlá chuť, afty, povlak na jazyku, nadúvanie, zápcha, nevoľnosť, abnormálna chuť na sladké alebo jeho neznášanlivosť
Oči: rozmazané videnie, pálenie a svrbenie očí, kruhy a vačky pod očami, slzenie, precitlivenosť na svetlo, červené oči
Nos: svrbenie, chronická nádcha, upchatosť
Uši: bolesti, zápaly, upchaté uši, zvonenie v ušiach, precitlivenosť na zvuky
Pohlavné orgány a močové cesty: vaginálny výtok, intenzívne svrbenie, opakujúce sa zápaly pošvy, močového mechúra a vaječníkov…
Vlasy: vypadávanie, tvorba lupín, suchá alebo mastná pokožka hlavy
Kĺby a svaly: bolestivosť, slabosť, trasenie končatín
Hmotnosť: priberanie aj bezdôvodný úbytok hmotnosti, nechutenstvo či neodolateľná chut’ na jedlo, najmä na sladké
Lymfatický a cievny systém: zdurené uzliny, studené nohy a ruky, zimomravosť, nízka telesná teplota, potenie, nízky či vysoký krvný tlak
Srdce a pľúca: dýchavičnosť, kašeľ, bolesti v hrudníku
Psychika: depresie, zábudlivosť, poruchy koncentrácie, nespavosť, náladovosť
Hlava: bolesti, migrény, precitlivenosť
Alergia, zápaly, chronická únava: následkom celkového oslabenia imunitného systému
Aj pH vás prezradí
Ľudia, ktorí trpia kandidózou, majú väčšinou nízke pH telesných tekutín, teda menej ako 7. Môžete si ho zmerať pomocou lakmusových papierikov, dostať ich v lekárni alebo zdravotníckych potrebách. Lakmusový papierik sa namočí do slín alebo moču.
Ako si pomôcť
Rast kandíd, ale aj iných škodlivých látok v črevách pomáhajú zastaviť probiotiká.
Štúdie ukázali značný pokles kvasinkových kolónií v črevách po užívaní kaprylovej kyseliny. Táto mastná kyselina z tropických olejov (palmový, kokosový ) pôsobí v tráviacom trakte silne protiplesňovo.
Na chorobu má veľký vplyv jedlo. Najhoršou kombináciou sú sladkosti a alkohol. Opatrné by sme mali byť aj pri sladkom ovocí, niektorých mliečnych výrobkoch, úplne nevhodné sú kysnuté koláče a cestá, plesnivé syry.
Koho najviac postihuje
Na kandidózu trpia najmä ľudia s oslabeným imunitným systémom. Zníženú imunitu majú pacienti po transplantáciách, pri ťažších ochoreniach alebo po liečbe zhubných nádorov cytostatikami. Nebezpečenstvo je aj u ľudí, ktorí dlhodobo užívajú antibiotiká, a mykózou trpí takmer každá tehotná žena. Kandidám nahráva aj opakované užívanie hormonálnych prípravkov vrátane antikoncepcie.
Obmedzte či vynechajte:
jablkové víno, hríby, kypriace prášky, hotové šalátové omáčky, pivo, biely chlieb, smotanu, žemle, syr, šampanské, sladkosti, kysnuté pečivo a koláče, kečup, horčicu, ovocné šťavy, šišky, sójové produkty, zákusky, majonézu, víno, suché cereálie, melóny.
Ako sa jej zbaviť?
Prísnu diétu treba dodržiavať 3 až 6 mesiacov. Úplne vylúčte cukor, med a droždie. Vhodná je čerstvá zelenina, potraviny s vlákninou a podľa možnosti pestrá, nekonzervovaná a chemicky neošetrovaná strava.
Vynikajúcim pomocníkom sú Grapefruitové jadierka podobe kvapiek, Reg-enor, Candida Cleans, Natur-lax.
Vyskúšajte ich, pre info ma kontaktujte v správe. Facebook: https://www.facebook.com/groups/100678020495209/
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára