utorok 24. októbra 2017

Vitamíny rozpustné v tukoch


Vitamíny rozpustné v tukoch



Vitamín A (retinol, axeroftol)

Nachádzame ho v dvoch formách – ako predstupeň hotového vitamínu retinol alebo ako provitamín A betakarotén. Vitamín A má veľký význam pre udržiavanie kvality slizníc, pokožky, zubov, kostí a nechtov. Pomáha proti vzniku pigmentových stareckých škvŕn na koži a vrások, pri liečbe akné, povrchových zápalov kože, spálenín a vredov.
Nachádza sa v nízkotučných mliečnych výrobkoch, obohatených cereáliách, tmavo-listovej, žltej a oranžovej zelenine (paprika, mrkva a pod.) a ovocí.
Najlepšie pôsobí v kombinácii s komplexom vitamínov B, vitamínmi D a E, vápnikom, fosforom a zinkom. Lieky na redukovanie hladiny cholesterolu znižujú schopnosť vstrebávania vitamínu A.

Vitamín D (kalcitriol)

Má tri formy: kalciferol – D1, ergokalciferol – D2, cholekalciferol – D3, z ktorých sa v pečeni a obličkách vytvára definitívna účinná látka, akýsi „vitamínový hormón“ kalcitriol.
Je nevyhnutný na vstrebávanie fosforu a vápnika v tráviacom trakte, „zodpovedá“ za ich ukladanie v kostiach „pod vedením“ vitamínu K2 a uplatňuje sa v prevencii rednutia kostného tkaniva (osteoporóza). Jeho nedostatok spôsobuje mäknutie a zvýšenú krehkosť kostí.
Nadbytok vitamínu D môže spôsobiť nežiaduce ukladanie vápnika do rôznych tkanív (srdce, cievy, obličky), hnačky, svrbenie, vyšší krvný tlak, vyššiu hladinu cholesterolu v krvi, neprirodzený smäd, zvýšené močenie.
Vitamín D sa vytvára najmä pôsobením ultrafialových lúčov na pokožku. Počas slnečných letných dní stačí dva- až trikrát týždenne 15 minút pobytu na slnku a vznikne toľko vitamínu D, koľko potrebuje organizmus na celý týždeň.
Nachádza sa aj v obohatených mliečnych výrobkoch a cereáliách, vo vaječnom žĺtku, hubách, v tresčej pečeni, úhorovi, morských rybách a rybom tuku. Najefektívnejšie pôsobí v spolupráci s vitamínmi A, C a cholínom v prítomnosti dostatočnej dávky vápnika a fosforu.
Obyvatelia miest s veľkou automobilovou premávkou a smogovými výparmi starnú podstatne rýchlejšie aj preto, lebo nemajú dostatok vitamínu D. Odporúčaná dávka 400 IU sa môže zvýšiť na dvojnásobok. To platí aj pre ľudí pracujúcich v nočných prevádzkach.

Vitamín E (tokoferol)

Je kľúčovou látkou mladistvého vzhľadu, zabraňuje prejavom starnutia organizmu. Chráni srdce a mozog ako rytierske brnenie. Má viacero zásadných predností:

  • Ochraňuje telové tkanivá pred nežiaducimi účinkami voľných radikálov. Tým, že ich likviduje, uplatňuje sa v prevencii nádorových ochorení, a to v každom veku. Dokázané je tiež jeho pôsobenie na odďaľovanie únavy a pohlavnú sviežosť.
  • Podporuje bunkové dýchanie. Vitamín E chráni červené krvinky prenášajúce kyslík na ich ceste k srdcu, pľúcam a k ďalším orgánom. Vitamín E sa stará o to, aby si svaly a nervy vystačili podľa možnosti s čo najmenším množstvom kyslíka, čo zvyšuje silu, výdrž a sviežosť.
  • Plní ochrannú funkciu. Vitamín E odstraňuje alebo brzdí poruchy prekrvenia, lebo pôsobí preventívne proti trombózam a tvorbe krvných zrazenín. Chráni všetky dôležité žľazy: hypofýzu, týmus i kôru nadobličiek. Pri jeho nedostatku dochádza u mužov k nedostatočnej tvorbe spermií, u žien k neplodnosti.

Vitamín E je obsiahnutý predovšetkým v rastlinných olejoch, ktoré sa získavajú z rastlinných klíčkov alebo zo semien, napr. slnečnicový, sójový a olivový olej. Inými prírodnými zdrojmi sú orechy, sója, ružičkový kel, špenát, strukoviny, listová zelenina, celozrnné obilniny a vajíčka.

Vitamín K (fytochinón)

Od slova koagulation – zrážanlivosť je odvodený názov vitamínu K, ktorý tvorí trojica látok: K1 a K2 vyrába zdravá bakteriálna črevná flóra a získava sa aj zo správnej stravy, K3 je syntetický. K1 je nevyhnutný na tvorbu látok v pečeni, ktoré sa uplatňujú pri fyziologickom zrážaní krvi.
Jeho nedostatok môže spomaliť krvnú zrážanlivosť a spôsobovať zvýšenú krvácavosť. K2 riadi vstrebávanie vápnika a jeho nedostatok spôsobuje narušenie zloženia kostí a poruchy rastu.
Dôležitosť vitamínu K2 je dôvodom, prečo propagovať „staromódny“ vidiecky chov zvierat s výbehom na zelené pastviny, aby sa zaistil dostatok tejto látky v živočíšnych produktoch ako mäso, vajíčka. Platí to aj pre K1, ktorý sa nachádza v špenáte a inej tmavo-listovej zelenine, ovsených vločkách, kapuste, zemiakoch, obilninách a tvoria ho črevné baktérie.
Príjem vitamínu K2 je podstatný pre ženy v klimaktériu s rozkolísanou alebo zníženou hormonálnou hladinou a pre mozog starnúceho človeka – na príjem K2 sú citlivé mozgové tuky a bielkoviny.

zdroj:primar.sme.sk



sobota 22. júla 2017

B komplex


Vitamín B komplex


Vitamíny sú životne dôležité pre náš organizmus, ale na rozdiel od bielkovín, tukov a uhľohydrátov  ich potrebujeme len malé množstvo. Takýto je aj vitamín B, ktorý zahŕňa viac druhov vitamínov, preto ho nazývajú vitamín B-komplex

Existuje niekoľko druhov vitamínov skupiny B, spoločným znakom je to, že sú rozpustné vo vode, a preto sa  nemôžu  hromadiť v tele ako vitamíny,  rozpustné v tukoch. Nepoužité vitamíny skupiny B sa vylúčia v  moči, takže predávkovanie je nemožné: ani výrazne  vyššie množstvo, ako je potrebné, nespôsobuje hypervitaminózu, t.j. predávkovanie. To však  znamená, že vitamíny skupiny B  treba  denne dopĺňať. Každý vitamín B má svoju vlastnú úlohu, ale často pracujú ako „tím“: zabezpečujú zdravie  nervovej sústavy, mozgu, svalov, kože, očí, pečene, vlasov a nechtov, podporujú tvorbu červených krviniek. Okrem toho  prispievajú k vnútornej pohode.
Úloha vitamínov B a príznaky  ich nedostatku
Vitamín B1 -tiamín-: ovplyvňuje  predovšetkým činnosť  mozgu a nervového systému, posilňuje pamäť. Reguluje využitie sacharidov, chuť do jedla, zlepšuje trávenie. Pri jeho nedostatku sa objavuje  únava, dôjde k strate chuti do jedla, k  neurologickým alebo srdcovým dysfunkciám.
Vitamín B2 -riboflavín: reguluje činnosť buniek, podieľa sa na spracovaní cukrov, tukov a bielkovín. Stabilizuje nervový systém a tráviace procesy. Jeho nedostatok spôsobuje zažívacie poruchy, dermatitídu, poruchy rastu a zraku, a problémy nervovej sústavy.
Vitamín B3 -niacín-: má vplyv na využívanie cukrov a tukov, pôsobí aj  ako antidepresívum. Ďalej podporuje hojenie povrchových rán a slizníc, znižuje výskyt hnačiek. Keď sa v tele zníži jeho množstvo, prihlási sa dermatitída, poruchy nervového a tráviaceho systému.
Vitamín B5 –kyselina pantoténová-: robí telo odolným voči infekcii, znižuje riziko vzniku svalových kŕčov. Chráni proti stresu, únave a proti vzniku dny, posilňuje správnu funkciu pečene. Ak je jej málo, vyvinú sa zažívacie poruchy a organizmus sa stane náchylnejší na infekciu.
Vitamín B6 -pyridoxín-: reguluje metabolizmus sacharidov a pomáha telu  absorbovať bielkoviny a tuky. Hrá nezastupiteľnú a zásadnú úlohu pri tvorbe protilátok a červených krviniek, znižuje riziko neurologických a kožných ochorení. Jeho nedostatok spôsobuje  anémiu, astmu, depresiu a často privodí  nevoľnosť.
Vitamín B7 -biotín-: zvyšuje využitie tukov, posilňuje nervový systém. Posilňuje funkciu pečene a imunitný systém. Pokles množstva vitamínu B7 spôsobuje dysfunkciu pečene vysoký krvný tlak, môže vyvolať aj čiastočnú paralýzu.
Vitamín B8 -inozitol-: odstraňuje  únavu, zabraňuje kožným ochoreniam, kŕčom  svalov, naznačuje pokles červených krviniek. Pri  jeho absencii sa vyvíjajú zažívacie poruchy, pokožka sa stáva bledou a citlivou.
Vitamínu B9kyselina listová -: spolu s vitamínom B12 podporuje rozmnožovanie červených krviniek, a syntézu aminokyselín. Zabraňuje vzniku abnormalít plodu. Keď sa množstvo kyseliny listovej zníži, vzniká  anémia, únava, poruchy spánku, zažívacie ťažkosti, môže dôjsť k depresii.
Vitamín B12 -kyanokobalamín- štruktúrou je takmer identická s hemoglobínom, je jedným z najúčinnejších protianemických liekov.  V prípade, že ho nie je dosť, môžu sa prihlásiť alergické reakcie, reumatické bolesti, problémy s pamäťou a koncentráciu, môže dôjsť až k poškodeniu  imunitného systému.

Kontakt: https://www.facebook.com/groups/100678020495209/

streda 19. júla 2017

Majonéza na Regenor spôsob


Majonéza na Regenor spôsob


Suroviny:
1 vajce
4 lyžice rozpustenej kačacej masti...
1 lyžička citrónovej šťavy (podľa chuti)
Soľ podľa chuti
čierne korenie podľa chuti

Do vyššej nádoby, do ktorej sa presne zmestí tyčový mixér pridávame suroviny podľa poradia ako sú uvedené.
Tyčový mixér ponoríme na dno, a pomalým vyťahovaním mixéru zmiešame suroviny. Keď je majonéza krémová, ochutnáme a môžeme dochutiť ešte podľa potreby.
Dobrú chuť

utorok 11. júla 2017

Pšeno


Pšeno /lúpané proso/



Proso (Panicum miliaceum L.) je z obilnín je najbohatšie na minerálne látky. Proso bolo jednou z hlavných obilnín Slovanov, ktorí ho konzumovali v podobe výživných kaší, placiek a polievok. Má vysoký obsah fluóru a kyseliny kremičitej, obsahuje aj horčík, draslík, fosfor a železo. Proso neobsahuje lepok, obsahuje veľa leucínu, izoleucínu, fenylalanínu, valínu. Obsah minerálnych látok a vitamínov v semenách prosa je všeobecne vyšší ako u pšenice, kukurice či ryže a prevažujú v nich nenasýtené mastné kyseliny.Odporúča sa pri málokrvnosti, rekonvalescencii, vyčerpanosti a na prečistenie organizmu. Fluór a kyselina kremičitá spevňujú pokožku, vlasy, kosti, nechty a zuby. Je veľmi ľahko stráviteľné.

Najčastejšie je konzumované pšeno sa získava sa odstránením plevy zo zrna prosa. Obsahové látky majú priaznivý pomer bielkovín (12 %), tukov (4 %) a sacharidov (68 %). Tento pomer sa približuje k odporúčanému pomeru živín. Dôležitá je neprítomnosť lepku, preto sa odporúča pri bezlepkovej diéte. Je dobre stráviteľné, výživné a veľmi chutné, naviac je významným zdrojom vitamínov (napr. B1, B2). Výnimočný je predovšetkým obsah železa. Svojou nutričnou hodnotou sa vyrovná ovseným vločkám. Používa sa napr. do nátierok, závarok do polievok alebo pri príprave jedál z mletého mäsa.
Pšeno je vhodné aj počas Regenor kúry.


Ako pripraviť pšeno:

Na prípravu pšena ako prílohy potrebujete: 1 hrnček pšena, 2 hrnčeky vody, 1 ČL soľ
Hrnček pšena vložte do sitka a trikrát prepláchnite vriacou vodou. Podobne ako ryžu, odstránite všetok povlak, tento povlak môže spôsobovať tráviace ťažkosti. Potom premyté pšeno vložte do hrnca, zalejte dvomi hrnčekmi vody, pridajte soľ a varte. Po zovretí varte ešte 15-20 minút. Budete vidieť ako sa pšeno nafukuje a zväčšuje svoj objem. Keď je pšeno mäkké vypnite a nechajte dôjsť, podobne ako ryžu.

Prečo jesť proso /pšeno/?

Chráni srdce

Počet ľudí s kardiovaskulárnymi chorobami narastá, preto je dôležitá prevencia. V tomto smere zohrávajú dôležitú úlohu draslík a magnézium, ktoré znižujú vysoký krvný tlak. Zastúpená vláknina zasa pozitívne vplýva na hladinu cholesterolu v krvi, a teda tiež podporuje zdravie srdca.

Je prevenciou cukrovky

Dostatočné množstvo horčíka v organizme vedie k lepšiemu využitiu inzulínu v tkanivách a znižuje inzulínovú rezistenciu. Teda podieľa sa na udržaní stabilnej hladiny cukru v krvi.  100 gramov prosa pokryje dennú potrebu horčíka približne na 26 percent.

Eliminuje tráviace ťažkosti

Máte problémy so zápchou, nadúvaním či kŕčmi? Pravidelnou konzumáciou prosa môžete tieto problémy odstrániť, pretože proso je zdrojom vlákniny. Tá napomáha pravidelnému vyprázdňovaniu, a teda aj odstraňovaniu toxínov z tela. Odporúča sa konzumovať nielen pri zápche, ale napríklad aj pri hnačke a vracaní. 

Je prevenciou rakoviny

Denne je potrebné prijať 30 gramov vlákniny. Toto množstvo znižuje riziko ochorení, a teda aj rakoviny. Podľa odborníkov sa skonzumovaním tohto množstva znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka u žien až o 50 percent. V sto gramoch prosa sa nachádza 11 percent z odporúčaného denného príjmu vlákniny.

Detoxikuje

Dennodenne sme vystavení škodlivým voľným radikálom. Výbornou formou ochrany sú antioxidanty. Tie sa podieľajú na odstránení škôd napáchaných radikálmi na bunkách a bunky ochraňujú. Viaceré z nich sú zastúpené aj v drobných zrniečkach prosa.

Kontakt: https://www.facebook.com/groups/100678020495209/

pondelok 10. júla 2017

Joint Complex



Joint Complex
pre zdravé kĺby


Joint Complex je prípravok, ktorý chráni a regeneruje kĺby, kosti a chrupavku. Okrem glukozamínu, kondroitínu a MSM obsahuje aj veľké množstvo vitamínov, žraločiu chrupavku, zinok, selén, ktoré sú v produkte zastúpené bohato a vyvážene. 
Odporúča sa na zmiernenie chronickej bolesti končatín, stareckého opotrebovania kĺbov a ich zápalov, môže podporiť tvorbu chrupavky a viditeľne zlepšiť pohybovú schopnosť kĺbov.

Užívanie: 3x2-4 kapsule, počas 2 mesiacov. Športovcom sa odporúča užívať 2 kapsule pred tréningom. 
Pre tehotné a kojace ženy sa neodporúča. Deti mladšie ako 18 rokov, by tiež nemali prípravok užívať.


 

štvrtok 6. júla 2017

Pravda o repkovom oleji


Pravda o repkovom oleji


Tiež si odmyslíme úvahu, či vôbec existuje bio-repkový olej, nakoľko je to dosť otázne. Aj bez ohľadu na spôsob jeho pestovania, repkový olej nie je pre vaše zdravie žiadnym prínosom.
Vedeli ste, že počas spracovania prechádza takzvaným procesom deodorizácie, ktorý z neho odstráni pomerne nepríjemný zápach? No a práve v tomto procese odstraňovania pachov je pes zakopaný.
Repkový olej môže mať na vaše zdravie pomerne neblahé následky. To platí obzvlášť, ak je vyrobený z geneticky modifikovanej repky, ktorá sa dnes už vo veľkom pestuje.
Väčšinu repkového oleja človek skonzumuje ani nie vyprážaním, ale práve prostredníctvom rôznych šalátov, o ktorých sa mylne domnieva, že sú čerstvé a preto zdravé.
Nič nie je ďalej od pravdy!
Entuziasti zdravého životného štýlu pristupujú k šalátovému pultu v supermarkete, naložia si z neho šalát, pridajú k tomu zopár druhov korenia a skladujú ho či už teplý alebo studený v plastikových nádobkách.
Mnohé z týchto nádob okrem rôznych mixov repkového oleja dokonca obsahuje aj nebezpečnú chemikáliu BPA. Čo presne si takto beriete domov?
Mysleli ste si doteraz, že repkový olej sa vyrába len jednoduchým lisovaní semien repky olejnej? Nie celkom…

1. Chemikálie prítomné počas deodorizácie
Po vylisovaní sa pristupuje k procesu deodorizácie za pomoci rôznych chemikálií. Jednou z takýchto pomocných látok je napríklad hexán.
Hexán je plynná súčasť benzínu, ktorý sa používa pre spracovania olejov od už od Druhej svetovej vojny. A áno, hexán je zápalný. Je vyrábaný z ropy a ide o hlavnú extrakčnú metódu celého západného sveta.
Takže nakoľko organické je toto? Dobrá otázka…

2. Vznik nebezpečných trans-tukov
Omega 3 mastné kyseliny sa v procese deodorizácie repkového oleja menia na trans mastné kyseliny.
Dôvodom, prečo obzvlášť repkový olej nie je vhodný pre ľudskú konzumáciu je ten, že obsahuje veľmi dlhé reťazce molekúl kyseliny erukovej, ktorá za určitých okolností je spájaná so srdečnými fibróznymi jazvami.
Tuto je jeden zaujímavý fakt: V roku 1985 federálny register USA konštatoval, že Americká agentúra pre lieky a potraviny (FDA) zakázala repkový olej používať v detských mliekach, pretože spôsoboval retardáciu rastu detí.
Takže si to zhrnieme…
Pred 25 rokmi nebol tento olej vhodný pre výživu detí a dnes je zrazu dobrý pre všetkých ostatných? Podľa štátnych orgánov sa to tak javí…

Ako reklama na repkový olej zavádza

Ak ste boli doteraz v presvedčení, že sa stravujete zdravo, mýlili ste sa. Ide o veľký podvod s výnosnou výrobou a predajom repkového oleja!
Výrobcovia a spracovatelia potravín využívali v tejto oblasti šedú zónu po celé dlhé roky.
Dokonca aj niektoré veľké reťazce rýchleho občerstvenia v súčasnosti deklarovali, že zo svojich výrobkov odstraňujú trans - mastné kyseliny. To robia to údajne tým, že nahradzujú doposiaľ používaný pesticídmi zamorený sójový olej za olej repkový.
Nejde teda o nič viac ako o marketingový ťah. V skutočnosti je to len nahradenie väčšieho zla zlom menším.
Skúste sa pozrieť na etikety rôznych výrobkov a špeciálne si pozrite zopár prvých miest ingrediencií. Ono totiž výrobcovia musia uvádzať zloženie svojich výrobkov od najväčšieho po najmenšie množstvo použitej látky.
Ak si napočítate množstvo repkového oleja skonzumovaného za jeden deň, budete prekvapený, v akých množstvách ho naozaj konzumujete.
V jednom výrobku sa ho nemusí nachádzať až tak veľa, ale ak k tomu započítate rôzne šaláty, pečené výrobky a podobne, tak sa to postupne nazbiera.

Takto sa repkový olej presúva vašim tráviacim traktom i vylučovacími orgánmi a vaše telo z toho vôbec nie je šťastné.
Myslíte si, že vaša tyčinka je bio, takže je zdravá? Používa jej výrobca bio-repkový olej? Aj keby používal, sú srdcové bio-fibrózne lézie o niečo lepšie ako ne-bio lézie?
Každý biochemik by vám potvrdil, že repkový olej má vyšší obsah trans mastných kyselín ako sójový olej, prípadné iné toxické geneticky modifikované oleje, ktoré ľudia pravidelne konzumujú.
To zahŕňa aj hydrogenované rastliné oleje (margaríny) z bavlníka, slnečnice alebo kukurice.

10 zdravotných rizík konzumácie repkového oleja

Pravidelnou konzumáciou repkového oleja si môžete privodiť nasledujúce akútne, ale aj chronické zdravotné problémy:
  1. Odbúravanie vitamínu E.
  2. Zvyšovanie tuhosti membrán, čo vedie k rozvoju degeneratívnych ochorení.
  3. Pre vysoký obsah síry repkový olej rýchlo zatuchne, čo zhoršuje alergie a vedie k problémom u ľudí s bronchitídou a astmou.
  4. Štúdie poukazujú na súvis repkového oleja s vyšším výskytom rakoviny pľúc.
  5. Skracovanie dĺžky života.
  6. Zníženie množstva krvných doštičiek.
  7. Denná konzumácia repkového oleja zvyšuje hladinu triglyceridov až o 40 percent.
  8. Repkový olej sa rýchlo kazí (plesnivie) a blokuje činnosť enzýmov.
  9. Otvára cestu voľným radikálom, podvracia prirodzené antioxidanty a je spájaný so vznikom mnohých iných ochorení.
  10. Keď sa repkový olej skazí, nezanecháva žiadny typický zápach skazenosti, preto je ťažké odhaliť či nekonzumujete zatuchnutú kyselinu erukovú.
Harvardská fakulta verejného zdravia už pred desaťročiami deklarovala, že neexistuje bezpečná hladina príjmu trans nasýtených mastných kyselín.
Aj napriek tomu úrady, ako napríklad americká FDA, dovoľujú výrobcom na obaloch svojich produktov tvrdiť, že neobsahujú trans mastné kyseliny, ak je ich obsah menší  ako 500 mg na pol pohára.
Preto aj keď sa zaujímate o zloženie potravín, ktoré konzumujete, aj tak možno o prítomností týchto škodlivých tukov neviete.
Ozaj, vedeli ste, že genetický modifikovaný repkový olej bol vyrobený vedcom v kanadskom laboratóriu? Navrhol gény repky tak, aby rastlina produkovala menej toxickú kyselinu erukovú.
Ten istý vedec, ktorý stvoril novú geneticky modifikovanú odrodu repky, Dr. Baldur Steffanson, šiel neskôr pracovať pre firmu Calgene, ktorú napokon kúpila firma Monsanto.
A kto si myslíte, že vyvinul GMO odrodu repky olejnej odolnú herbicídu Roundup?
Áno, bol ním opäť Dr. Steffanson, „otec novodobej repky“. Ďakujeme vám za váš príspevok smrtonosného herbicídu a repkového oleja ukrytých v našom jedle!

Záver

Tak ako, ešte stále si chcete naplniť plastové šalátové tégliky vo vašom supermarkete? Ešte stále si myslíte, že tie chutne vyzerajúce šaláty sú zdravé? Zamyslite sa prosím znova…
Nenechajte sa zmiasť len preto, že debata na túto tému ešte stále prebieha. Vďaka hmle okolo uvedenej debaty, repkový olej si naďalej nachádza cestu do našich potravín, i tých ktoré sa považujú za zdravé.

Zdroj: https://www.badatel.net/repkovy-olej-skryte-nebezpecenstvo-c-1-vo-vasich-potravinach/




nedeľa 2. júla 2017

Vitamín C


Vitamín C


Vitamín C alebo kyselina askorbová je asi najpopulárnejší z vitamínov. Je rozpustný vo vode a vstrebáva sa do krvi vo vrchnej a strednej časti tenkého čreva. Je dôležitým antoxidantom, ktorého funkciou je ochrana telesného tkaniva, regulácia metabolizmu aminokyselín, obranyschopnosť organizmu, odbúravanie cholesterolu, stimulácia tvorby bielych krviniek a mnoho iných. Užívaním vitamínu C ako doplnku výživy telo prijme také množstvo ako potrebuje a zvyšok vylúči prostredníctvom moču. Preto nie je možné sa ním predávkovať. Pri nedostatku vitamínu C sa naopak často objavuje krvácanie ďasien, padanie vlasov, depresia, nespavosť, tvorba modrín a znížená výkonnosť. Vitamín C je dobré dopĺňať formou doplnkov pre udržanie rovnováhy.

Niektorí ľudia používajú vitamín C pri depresii, demencii, Alzheimerovej chorobe, fyzickom a duševnom strese, únave, a pri problémoch s pozornosťou a hyperaktivitou. Vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa a napravuje nerovnováhu bielkovín v prípade niektorých novorodencov.

Existujú určité štúdie, že vitamín C pomáha aj na cievy a srdce. Konkrétne pri kôrnatení tepien, zabraňuje zrazeninám v tepnách a žilách, srdcovému infarktu, mŕtvici, vysokému krvnému tlaku a vysokej hladine cholesterolu.
Vitamin C je tiež používaný ako prevencia pred šedým zákalom, prevencia ochorení žlčníka, zubnej dutiny (kazu), zápche, na posilnenie imunitného systému, pri úpale, sennej nádche, astme, bronchitíde, cystickej fibróze, neplodnosti, diabete, chronickom únavovom syndróme, autizme, poruche kolagénu, artritíde a burzitíde, bolesti chrbta, rakovine a osteoporóze

Vitamín C a jeho účinky:

• podmieňuje vytváranie dopamínu, peptidových hormónov a tyrozínu
• pôsobí ako silný antioxidant
• pomáha znižovať oxidačný stres
• podporuje imunitný systém a chráni telo pred infekčnými a vírusovými ochoreniami
• pomáha pri hojení rán a jaziev
• pôsobí ako antihistaminikum
• pomáha pri liečbe sivého a zeleného zákalu
• chráni pred srdcovými chorobami, rakovinou pankreasu, pažeráka, žalúdka a konečníka
• podporuje vstrebávanie železa
• znižuje hladinu cholesterolu
• podporuje tvorbu kolagénu
• podporuje obnovu ďasien, kostí, zubov, krvných ciev
• zabraňuje starnutie buniek a organizmu
• znižuje risk vzniku aterosklerózy
• pôsobí proti kŕčovým žilám a hemoroidom






Uhorky


Uhorky



Veľmi dôležitým faktom je, že uhorka je najsilnejšou zásaditou zeleninou. Znamená to, že konzumáciou uhoriek zabránime prekysleniu nášho tela. No uhorky majú množstvo ďalších výhod. Prečítajte si akých:
  • Uhorka obsahuje až 96 percent vody, preto je ideálnou potravinou, ktorá vaše telo udrží hydratované.
  • S pomocou uhoriek efektívne odplavíme nebezpečné toxíny z nášho tela. Uhorky dokonca dokážu rozpúšťať obličkové kamene. 
  • Pomáhajú zmierňovať pálenie záhy. 
  • Obsahujú veľa antioxidantov najmä vitamínov A, B, C, to znamená, že ich konzumáciou si zlepšujeme imunitu a dodávame telu viac energie.
  • Vďaka vysokému obsahu vody uhorky pomáhajú aj tým ľuďom, ktorí chcú chudnúť.
  • Niektoré štúdie ukázali, že látky obsiahnuté v uhorkách sa ukázali ako efektívne v boji s rakovinou.
  • Obsah vody v uhorkách nám pomáha aj pri trávení.
  • Pomáhajú stabilizovať náš krvný tlak.
  • Vďaka antioxidantom obsiahnutých v uhorkách pomáhajú aj pri bolestiach kĺbov.
  • Znižujú hladinu kyseliny močovej, to znamená, že sa dajú používať pre ľudí trpiacich dnou.
  • Pre ľudí s problémami so štítnou žľazou sa odporúča konzumovať uhorku aspoň trikrát týždenne.
  • Obsah kremíka a síry v uhorkách podporuje zdravý rast vlasov.
Jednotlivé vitamíny sa tiež podieľajú na zlepšení kvality pleti. Uhorku môžete použiť aj zvonka – krúžky zeleniny proti opuchom na očiach už určite dobre poznáte, vďaka obsahu vody, draslíka či magnézia pomáha uhorka proti opuchom, suchej pokožke, ale aj spálenej pokožke od slnka.

Uhorkový nápoj

zdroj: http://varenypeceny.markiza.sk/receptar/523/jarny-uhorkovy-detox

vodu podľa veľkosti nádoby
1 limetka
1 uhorka
zázvor
rozmarín
ľad

Nakrájajte pozdĺž umytú uhorku so šupou alebo bez nej,


Limetku taktiež nakrájame na mesiačiky a zázvor na menšie kúsky.


Všetko vložíme do zvolenej nádoby a doplníme vetvičkami rozmarínu.


Dolejeme nádobu studenou vodou, premiešajte a necháme chvíľu odležať.

Uhorková limonáda


zdroj: https://www.dobrarada.sk/clanok/uhorkada-pripravte-si-elixir-zdravia.html


- 1 celú šalátovú uhorku
- 1 liter studenej vody
- Eritrit
- limetkovú alebo citrónovú šťavu

Uhorku olúpeme a najemno nastrúhame na strúhadle. Môžeme ju pripravovať aj z neolúpaných uhoriek, tento variant však bude výrazne zelenší. V mise uhorku zalejeme litrom vody a prisypeme asi 2 lyžice Eritritu. Potom pridáme približne rovnaké množstvo šťavy z citrusov. Pomer je skôr orientačný, niekomu bude vyhovovať limonáda sladšia, niekomu zas kyslejšia. Celú zmes zľahka premiešame a následne rozmixujeme tyčovým mixérom. Takmer hotovo. Teraz ešte vzniknutú zmes precedíme cez sitko do džbánu. A je to! Dáme vychladiť do chladničky.


sobota 1. júla 2017

Vitamín D3


Vitamín D3

Vitamín D je fylogeneticky veľmi stará látka, ktorú tvoria aj jednobunkové organizmy. Hoci vitamín D nie je „skutočný“ vitamín, ale prohormón, zaužívaným pojmami „vitamín D1 až vitamín D5“ označujeme skupinu príbuzných látok, ktoré majú v organizme podobné úlohy.

Vitamín D3 vzniká v koži, a to pôsobením UV žiarenia. Vitamín D3 sa – v porovnaní s vitamínom D2 (získaným z potravy) – rýchlo a kompletne absorbuje v tenkom čreve, a prostredníctvom naviazania na sérové proteíny, prechádza do pečene.
V pečeni sa potom mení na kalcidiol, čo je forma, v ktorej ho organizmus skladuje. Ak ho telo potrebuje, putuje z pečene do obličiek, kde sa mení na najvýznamnejší metabolit: kalcitriol.

Kalcitriol ovplyvňuje viac ako 60 génov. Má nezastupiteľné kostnémimokostné účinky, a je nevyhnutný pre správne fungovanie všetkých buniek v organizme.
Kalcidiol prednostne putuje z pečene do obličiek. Pokiaľ ho však máme v organizme dosť, distribuuje sa do ostatných tkanív organizmu, ktoré si z neho dokážu vyrábať kalcitriol. Kalcitriol udržuje v krvi správnu hladinu kalcia.
Vitamín D3 zohráva nezastupiteľnú úlohu pri vstrebávaní vápnika z čreva do krvi. Ak má organizmus nedostatok vitamínu D, z potravy sa vstrebáva len 10 – 15 % vápnika. V prípade jeho dostatku, telo vstrebe až 40 % vápnika.
Posledné výskumy ukazujú, že vitamín D má (okrem antirachitickej účinnosti, rhachitis = krivica) aj ďalšie účinky:
  • antiproliferatívne (proliferácia = rozmnožovanie buniek),
  • protinádorové,
  • imunoprotektívne,
  • kardiovakulárne,
  • metabolické, neurologické,
  • iné (napr. svalové, dýchacie)
Vitamín D posilňuje imunitný systém, aktivuje najmä vrodenú imunituNK bunky, teda „prirodzené zabíjače“. Vitamín D pôsobí antikarcinogénne, to znamená., že zabraňuje vzniku a rastu nádorových buniek. Je účinný aj pri liečbe niektorých ochorení kože, keďže stimuluje rast a rozvoj buniek pokožky.
V období rastu, sa vitamín D podieľa na správnom vývoji organizmu, a má vedecky dokázané pozitívne účinky aj na centrálny nervový systém. Jeho nedostatok spôsobuje únavu a depresívne ladenie. Posledné štúdie naznačujú, že vitamín D môže zlepšiť glukózovú toleranciu u diabetikov a znížiť riziko cukrovky 1. typu.

Odborníci na výživu najnovšie odporúčajú denné dávky vitamínu od 1 000 – 4 000 IU, pri jeho vysokom deficite až 10 000 IU, pričom podstatná časť jeho tvorby, by mala byť pokrytá slnečným žiarením. Dávke 4 000 IU zodpovedá asi 100 miligramov vitamínu D. Za toxickú dávku považujeme 40 000 IU vitamínu D denne.
Treba pamätať na to, že denný príjem vitamínu D nesmie prekročiť bezpečnú hornú hranicu pre danú vekovú skupinu, pretože by mohlo dôjsť k predávkovaniu, ktoré sa prejavuje najčastejšími symptómami:
  • nechutenstvo,
  •  strata na hmotnosti,
  •  nevoľnosť,
  •  zvracanie,
  •  zápcha.

Vitamín D podporuje:

  • správne vstrebávanie/využitie vápnika a fosforu,
  • udržanie normálnej hladiny vápnika v krvi,
  • zdravie kostí a zubov,
  •  správne fungovanie svalov,
  • správne fungovanie imunitného systému,
  • procesy delenia buniek.

Spracované podľa:
Miroslav A.Šašinka; Katarína Furková: „Slnečný vitamín“, Pandémia nedostatku vitamínu D, Herba, Bratislava 2012

Kontakt: https://www.facebook.com/groups/100678020495209/

Znížená funkcia štítnej žľazy


Znížená funkcia štítnej žľazy


Hormóny štítnej žľazy sú používané každou bunkou v tele na regulovanie metabolizmu a telesnej hmotnosti tým, že riadia spaľovanie tukov na energiu a teplo. Hormóny štítnej žľazy sú taktiež potrebné pre zdravý rast a vývoj detí.

Kľúčom k zdravej štítnej žľaze a efektívnemu metabolizmu je jód, ktorý predstavuje veľkú časť samotných molekúl hormónov štítnej žľazy. Nízka hladina jódu patrí k jednému z troch najčastejších nedostatkov výživy, spolu s horčíkomvitamínom D.

Medzi najčastejšie príznaky hypotyreózy patria:
  • depresia
  • suché vlasy a pokožka
  • únava
  • silné menštruácie
  • zábudlivosť
  • priberanie
  • výkyvy nálad
  • zápcha
  • zvýšená citlivosť na zimu

Doktor Hyman pripravil pre vás zopár dobrých odporúčaní v prípade, ak trpíte zníženou činnosťou štítnej žľazy:
  • identifikovať a liečiť príčiny (napr. nedostatok jódu, hormonálna nerovnováha, ekotoxicita, zápal)
  • prispôsobiť jedálniček a pochopiť úlohu výživy (nedostatok jódu, rovnako ako tyrozín, selén, vitamíny A a D, zinok, vitamíny B a omega-3 mastné kyseliny), potravinové alergie, neznášanlivosť lepku a potraviny, ktoré obsahujú goitrogény, ako napríklad sója, ktorá narúša v tele využitie jódu
  • dostatok pohybu
  • zníženie stresu
  • vychutnajte si sauny a horúce kúpele pre detoxikáciu
  • používajte doplnky, ak je to nutné pre ich nutričnú hodnotu

Tuto nasledujú veci, ktoré dokážu činnosť vašej štítnej žľazy podporiť a udržať ju zdravú a v dobrej kondícii.





štvrtok 29. júna 2017

Vajcia


Vajcia






Vajcia sú zdravou potravinou vzhľadom na ich pozitívne účinky na Vaše telo, by ste ich určite nemali vylučovať z Vášho jedálnička. Vajíčka sú v každom prípade plnohodnotná potravina.
  • Podporujú imunitu, preventívne chránia proti rakovine, chrípke
  • Môžu znížiť „zlý“ cholesterol, preventívne chránia proti vzniku kardiovaskulárnych ochorení
  • Normalizujú hladinu cukru v krvi, postupne sa uvoľňujú do krvi, zasýtia
  • Upokojujú nervový systém, zlepšujú funkciu mozgu, koncentrácie a pamäti
  • Podporujú funkciu pečeni, žalúdka a hrubého čreva
  • Podporujú trávenie, rýchlosť metabolizmu

Čo obsahujú?
Bielkoviny, sacharidy, tuk, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, fluorid, zinok, meď, selén, jód, sodík, molybdén, omega 3, omega 6 mastné nenasýtené kyseliny, vitamíny A, B, D, E, K, luteín, cholín, betakarotén, kyselina listová a kyselina pantoténová.


Vieme, že potraviny s vysokým obsahom bielkovín vyvolávajú pocit sýtosti (nasýtenia po jedle). Toto viedlo vedcov, aby skúmali úlohu vajec pri vyvolávaní pocitu nasýtenia a manažmente telesnej hmotnosti. Správy z dvoch riadených pokusov uvádzajú, že konzumácia vajec na raňajky zvyšuje pocit nasýtenia, v dôsledku čoho dochádza k nižšiemu príjmu kalórií cez deň. Jedna štúdia ukázala, že pri konzumácii vajec na raňajky aspoň 5-krát v priebehu 8 týždňov došlo u ľudí s nadváhou, ktorí dodržiavali nízko kalorickú stravu, k väčšej strate telesnej hmotnosti ako u tých, ktorí na raňajky konzumovali rovnakú dávku energie z pečiva

nedeľa 25. júna 2017

Urinary Tract


URINARY TRACT
60 kapsúl

Tento produkt s obsahom brusnice americkej a baktériou Bacillus Substilis slúži ako údržbár močových ciest. 

Brusnice: Drobný zázrak pre vaše močové cesty

Sú jednotkou v boji proti zápalom. Ak vás teda trápia zapálené močové cesty a bolestivé močenie, niet lepšieho prírodného lieku ako sú práve brusnice.

Bobuľky naplnené vitamínom C
Indiáni používali brusnicové obklady na rozličné zranenia ako účinný prostriedok proti otrave krvi, jedávali ich spolu so sušeným mäsom a tajomstvá liečivých brusníc predali ďalej prisťahovalcom z Európy.

Brusnice sú totiž bohatým zdrojom vitamínov C a K a spolu s obsiahnutými polyfenolmi fungujú ako efektívny antioxidant. Obsahujú tiež kyselinu citrónovú, jablčnú, benzoovú a šťaveľovú, magnézium, kalcium, mangán, fosfor a sodík. Vďaka takémuto zloženiu si brusnice našli uplatnenie nielen v medicíne, ale i kozmetickom priemysle. Keďže obsahujú omega 3 mastné kyseliny, podieľajú sa na rekonštrukcii bunkovej membrány, a preto sa výťažky z nich hodne využívajú pri výrobe krémov, sér a toník.
Výborne účinkujú aj proti hnačke, skleróze, bolestivej menštruácii,  zubnému kazu a vďaka vysokému obsahu vitamínu C aj proti chrípke. Navyše súčasné štúdie poukazujú aj na ich antikarcinogénny účinok.

Na močové cesty to najlepšie
A tu sa dostávame k tomu najznámejšiemu a najvýraznejšiemu liečivému účinku brusníc. Vedci zistili, že molekuly brusníc dokážu pokryť povrch niektorých orgánov a vytvoriť tak akýsi ochranný štít pred infekciami močového ústrojenstva. Od tridsiatych rokov, kedy sa v Spojených štátoch začalo s výskumom účinkov brusníc, odhalili mnohé štúdie, že práve brusnice sú najlepšou prevenciou pred ochoreniami močového mechúra a ľadvín, keďže nedovoľujú baktériám preniknúť a usadzovať sa na močovom mechúre. Zaberajú dokonca aj pri nepríjemnom úniku moču.


Sledoval sa vplyv B. subtilis na pacientov s pomalým alebo prerušovaným močením (ako biomarker rizika infekcie močového traktu) u 80 starších pacientov liečených spórami 6 mesiacov 2x denne (Meroni et al., 1983). Po piatich mesiacoch došlo k štatisticky významnej redukcii počtu pacientov, ktorí mali mesačne aspoň jednu pozitívnu kultiváciu a následne zmenenú sedimentáciu leukocytov.
Publikovaných štúdií sledujúcich vplyv baktérií vytvárajúcich spóry na ľudské zdravie je málo avšak sú zaujímavé. Je možno konštatovať, že niektoré kmene baktérií vytvárajúcich spóry
  • vytvárajú antimikrobiálne zlúčeniny,
  • tvorba týchto antipatogénnych zlúčenín môže vyústiť do antipatogénnej odpovede u niektorých zvieracích modelov,
  • odolnosť spór na podmienky prostredia zaisťuje, že tieto baktérie môžu prejsť živé cez žalúdočnú bariéru a môžu zostať životaschopné počas dlhého obdobia vo forme komerčne dostupných preparátov bez udržiavania v chlade,
  • vegetatívne bunky alebo bunkové zložky reagujú s bunkami imunitného systému, zvyšujú imunitnú odpoveď, avšak rozsah tejto odpovede u ľudí nebola doteraz dostatočne doložená,
  • v uverejnených štúdiách na ľuďoch sa nepozorovali žiadne nežiaduce účinky,
  • existuje len niekoľko citácií kontrolovaných klinických štúdií na ľuďoch a tie sa vykonali na druhoch rodu Bacillus.

Mechanizmus účinku

Základné fyziologické rozdiely medzi spórami a vegetatívnymi bunkami naznačujú, že probiotické účinky môžu byť sprostredkované mechanizmami, ktoré sa odlišujú v závislosti od ich fyziologického stavu. Väčšina sledovaní mechanizmu účinku probiotík sa vykonala na nesporulujúcich probiotikách. Predbežné výsledky naznačujú, že spóry B. subtilis sa neasociujú tesne s intestinálnymi bunkami a ani nevyvolávajú žiadnu imunitnú odpoveď (Topkins nepublikované údaje, 2002). Autokávované spóry neovplyvňujú črevnú mikroflóru u myší (Hosoi et al., 1999). Takéto štúdie vedú k hypotéze, že probiotická účinnosť spór by mohla byť sprostredkovaná metabolitmi alebo enzymatickými aktivitami. Druhy Bacillus produkujú proteázy (napr. subtilizín), ktoré napomáhajú tráveniu a potláčajú alergicitu. Popísala sa taktiež produkcia vitamínu K2 (Hosoi a Kiuchi, 2003). In vitro sa ukázalo, že kataláza a subtilizín produkovaný druhmi Bacillus podporuje rast laktobacilov (Hosoi et al., 2000). Avšak isté dôkazy o klíčení spór in vivo boli preukázané na zvieracích modeloch (Casula a Cutting, 2002; Hoa et al., 2001; Jadamuset al., 2001).

Užívanie. Pri akútnych problémoch 3x 1-2 kapsule

Kontakt:
https://www.facebook.com/groups/100678020495209/
http://detoxikacia-a-chudnutie.webnode.sk/


utorok 20. júna 2017

Para Cleanse


Para Cleanse, 60 kapsúl

Až 85% ľudí je nakazených parazitmi.
Podľa niektorých odhadov je dnes nakazených až 85% ľudí rôznymi druhmi parazitov, z čoho Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) až polovica (3 milióny postihnutých ľudí) pripadá na črevné parazity.

Čo sú črevné parazity?

Parazity sa dajú zadeliť do viacerých skupín. Dve hlavné skupiny sú helmity (červy) a protozoa (parazitické prvoky).
Helmity sú mnohočlánkové červy, ktoré sa nevedia množiť v ľudskom tele ako pásomnice, mrle a škrkavky.
Parazitické prvoky, na druhej strane, majú len jeden článok a dokážu sa v ľudskom tele množiť, čo môže spôsobiť vážne infekcie.

Ako vôbec dostanete črevného parazita?

Črevné parazity sa zvyčajne prenášajú na človeka, ak sa dostane do kontaktu s infikovanými fekáliami (napríklad kontaminovaná pôda, voda, alebo jedlo).
Existujú tiež ďalšie faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko získania črevného parazita. Napríklad:

  • návšteva prostredia, v ktorom sa vyskytli parazity
  • miesta, kde je zlá hygiena a kanalizácia (pri jedle a vode)
  • oslabená imunita
  • chovanie zvieraťa
  • vek (deti a starší ľudia sú na nákazu náchylnejší)
Všetko uvedené môže mať vplyv na to, či a akého parazita získate. Keď už raz parazita máte, môžete ho veľmi ľahko preniesť aj na ďalších ľudí vo svojom okolí.

Prečo sú črevné parazity nebezpečné?

Ako už vyplýva z názvu, parazity žijú v nás a z nás. Na miestach, kde je úroveň hygieny vysoká, nepredstavujú parazity veľkú hrozbu.
Avšak v chudobných krajinách, kde je úroveň hygieny na veľmi nízkej úrovni a kanalizácia je riešená zle, parazity vážne ohrozujú životy ľudí.
Keď sa naše črevá stanú domovom parazitov, ani vysoká hladina kyseliny v tráviacom trakte neochráni telo. To sa potom začína brániť prostredníctvom aktivácie imunitného systému a črevo sa tak môže zanietiť.
Črevné parazity bránia nášmu telu absorbovať jedlo, ktoré príjme. Okrem toho do nášho krvného obehu a lymfatického systému uvoľňujú toxíny.
Blokácia čriev bráni strave, tekutinám a plynom pohybovať sa normálnym spôsobom. Závažné infekcie môžu spôsobiť dokonca až nepriechodnosť čriev.
Problém je v tom, že existencia veľkého množstva druhov parazitov, môže vyvolať celý rad symptómov a len zopár z nich má svoju podstatu v zažívaní.
Preto ak ste sa rôznymi spôsobmi, no bezúspešne, pokúšali zbaviť týchto symptómov, je možné, že máte črevné parazity. Tie môžu byť skutočnou, skrytou príčinou mnohých nevyriešených zdravotných problémov, ktoré máte.

Hlavné symptómy prítomnosť črevného parazita v tele

  1. Prehnaná chuť na jedlo alebo prípadne pokles apetítu
  2. Chudnutie
  3. Bolesti žalúdka
  4. Zápcha, hnačka, plynatosť alebo iné príznaky podráždenia čriev
  5. Kolísanie hladiny cukru v krvi
  6. Ochorenia kože, ako akútne svrbenie v oblasti konečníka a iných častí tela, vyrážky a iné podráždenia kože
  7. Úzkosť a depresia
  8. Poruchy spánku
  9. Bolesti kĺbov a svalov
  10. Slabosť a vyčerpanosť
  11. Anémia a nedostatok železa
  12. Imunitné ochorenia s nadmerným množstvom bakteriálnych, hubových a vírusových infekcií
  13. Pokles sexuálnej túžby
  14. Krvavá stolica
  15. Nevoľnosť alebo zvracanie
Zdroj: badatel.net

Ako sa liečiť keď už máte črevného parazita?

Pomôže užívanie prípravku Para Cleanse. Dávkovanie 6 kapsúl denne /3x2 kapsúl spolu s jedlom/ počas 10 dní. Potom nasleduje 10 dňová pauza, po nej 10 dňová kúra atď. 
Nedoporučuje sa pre tehotné a kojace ženy a deťom pod 18 rokov.

Zloženie:

Kontakt:


pondelok 19. júna 2017

Kvasené uhorky


Kvasené uhorky /bez chleba/




Potrebujeme:

3 kg uhoriek3 lyžice soľ
pár strúčikov cesnaku
kôpor
d
va kúsky zemiakov
5l zaváraninová fľaša
Uhorky dobre umyjeme, odstránime konce a narežeme. Zemiaky očístíme, umyjeme a nakrájame na kolieska. Očistíme cesnak. Vo vode rozpustíme soľ. Na dno fľaše uložíme zemiaky, vložíme uhorky, kôpor a cesnak. Celé zakryjeme zvyšnými zemiakmi a zalejeme vodou so soľou.

Kontakt:
https://www.facebook.com/groups/100678020495209/




nedeľa 18. júna 2017

Spirulina


Spirulina, 100 kapsúl

Je zelenomodrá 100% sladkovodná modro-zelená riasa obsahujúca vzácne fytonutrienty (rastlinné výživné látky), ktoré sa nenachádzajú v žiadnych iných zelených potravinách, ako napr. fykocyanin a sulfolipidy. Jej bunková stena nemá celulózu, čím je stráviteľná v ľudskom organizme na 85–95%. Patrí medzi potraviny s najvyšším obsahom proteínov (55-70%) s esenciálnymi, aj neesenciálnymi aminokyselinami (bez prítomnosti tuku a cholesterolu). Je tiež výnimočným zdrojom beta-karoténu, chlorofylu, vitamínu B12, karotenoidov, enzýmov, vitamínov, minerálnych látok a proteínov.
Použitie Spiruliny
– detoxikuje organizmus, najmä pečeň a ľadviny
– posilňuje imunitný systém proti vírusovým ochoreniam
– pomáha odstrániť chronickú zápchu a čistí tráviaci trakt
– pôsobí ako probiotikum, podporuje tvorbu laktobacilov a bifidobaktérií
– pri liečbe anémie podporuje zvýšenie hladiny hemoglobínu
– pomáha pri obrane proti nádorovým ochoreniam
– pri liečbe podvýživy a hypovitaminózy, k odstráneniu nutričných deficitov
– využitie vysokej výživnej hodnoty v detskej výžive
– pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení, hypocholesterolemický účinok
– podpora kožného metabolizmu, hojenie rán a vredov

Spirulina je najbohatším zdrojom beta-karoténu, ktorý má značné terapeutické účinky, včítane schopnosti znižovať sérum cholesterolu.
Najvýznamnejším farbivom v spiruline je fykocyanín. Tento proteinový komplex tvorí približne 15% celej hmotnosti. Fykocyanin má výrazné antioxidačné, protizápalové a antikarcinogénne účinky. Ovplyvňuje tvorbu kmeňových buniek v kostnej dreni. Výrazne prispieva k stimulácií imunitného systému, znižuje toxicitu v ľadvinách a má všestranné využitie pri liečbe dysfunkcie ľadvín.
Spirulina má vysoký obsah chlorofylu, ktorý má výrazné čistiace a detoxikačné účinky. Pomáha z organizmu odstraňovať ťažké kovy, chemické toxíny a ďalšie jedovaté látky. Regeneruje pečeň, podporuje kožný metabolizmus, hojenie rán a vredov. Spoločne s fykocyaninom, železom, vitamínom B12 a kyselinou listovou výrazne podporujú zdravú krvotvorbu.
Spirulina obsahuje komplex niekoľkých karotenoidov bohatých na anti-oxidanty. Beta karotén je zo všetkých karotenoidov najznámejší a komplex rozličných karotenoidov je omnoho efektívnejší než izolovaný syntetický beta karotén vo forme vitamínových prípravkov.
Spirulina je jedným z najbohatších zdrojov železa, ktoré má zásadnú úlohu pri tvorbe hemoglobínu a zdravého imunitného systému. Obsah železa v Spiruline je niekoľkonásobne vyšší než v ostatných potravinách a jeho vstrebateľnosť  je podstatne vyššia než u syntetických doplnkov železa.
Obsahuje aj veľké množstvo vápnika, ktorého je všeobecne vo výžive menej a horčík v Spiruline uľahčuje absorpciu vápnika.
Chróm v Spiruline pomáha efektívne využiť glukózu a prispieva k stabilizácií krvného cukru.
Esenciálne mastné nenasýtené kyseliny– Spirulina obsahuje kyselinu gama-linolenovú (GLA) a kyselinu linolovú.  Znižujú hladinu LDL cholesterolu, priaznivo pôsobia pri predmenštruačnom syndróme, menopauze a pomáhajú pri kožných ťažkostiach ako sú akné a ekzémy.
Súčasťou lipidov v Spiruline sú aj vzácne glykolipidy a sulfolipidy, ktoré sú mimoriadne aktívne proti vírusovým ochoreniam. Podľa vedeckých výskumov potlačujú vírus HIV-1 a HIV-2, herpes vírus a ďalšie vírusy spôsobujúce deficit imunity.
Spirulina obsahuje radu enzýmov, ktoré pomáhajú neutralizovať škodlivé účinky voľných radikálov. Poškodzovanie organizmu voľnými radikálmi je jednou z hlavných príčin ochorení spojených so starnutím organizmu.
Polysacharidy v Spiruline sú v organizme ľahko a rýchle vstrebateľné, majú nízky glykemický index. Posilňujú imunitný systém, podporujú tvorbu T-buniek, makrofágov a stimulujú fagocytózu.

Doporučené dávkovanie: 3× denne 2–4 tabliet minimálne 15 minút pred jedlom, zapiť pohárom vody. U podvýživy je vhodnejšie užívat BioSpirulinu s jedlom. Pre nízky obsah sacharidov (15-25%) a lipidov (5%) je vhodným potravinovým doplnkom s minimom kalórií (10g /10kalórií).
V posledných rokoch bolo vykonané množstvo klinických štúdií, ktoré dokumentujú široké použitie Spiruliny v prevencii a liečbe celej rady ochorení. Spirulina dodáva telu kompletné živiny a energiu a vyčistí ho celkom prirodzeným spôsobom. Aj konzumácia malého množstva tejto koncentrovanej potraviny denne, výrazne prospeje vášmu zdraviu.

Kontakt:
https://www.facebook.com/groups/100678020495209/

Kojenie vs. chudnutie


Kojenie vs. chudnutie


Kojace mamičky sa ma často pýtajú, či je kúra vhodná aj pre ne. Áno, je.

Mamičky aj počas laktácie môžu dodržiavať detoxikačnú kúru. Regenor je 100% prírodný produkt. Napomáha vylučovať toxíny z tela. Vďaka kúre sa zníži množstvo toxínov v krvnom obehu, z jedálnička sa vylúčia škodlivé E-čka, vylúči sa škodlivý cukor a to všetko bez hladovania.
Dôležité je aj dodržiavanie pitného režimu a konzumovanie veľkého množstva zeleniny.

Pre kojace matky /a nie...len pre ne/ sa počas kúry doporučuje užívanie riasy Spirulina.
Táto zelená riasa sa môže pochváliť najmä vysokým obsahom bielkovín, vďaka čomu je radená na popredné miesta medzi potravinami s ich najvyšším obsahom, pretože tvoria až 70% jej obsahu.

Okrem toho je Spirulina aj zdrojom:
mnohých minerálov: obsahuje veľa železa, ale napríklad aj kremík, vápnik, či horčík,
cenných fytonutrientov (cenné výživné látky), ktoré neobsahuje nijaká iná zelená rastlina,
obsahuje betakarotén, ktorý je omnoho účinnejší, ako betakarotén izolovaný v syntetických doplnkoch výživy,
neobsahuje celulózu, čo znamená, že v ľudskom tele je stráviteľná na 85 – 95 %,
obsahuje chlorofyl – čistí a detoxikuje organizmus,
esenciálne a neesenciálne aminokyseliny,
cenné enzýmy,
množstvo vitamínov, napr. cenný vitamín B12,
fykocyanín – má výrazné antioxidačné, antikarcinogénne a protizápalové účinky, pomáha tvorbe kmeňových buniek a výrazne stimuluje imunitu,
fenylalanín – pomáha znižovať chuť do jedla.

Pri akých problémoch je účinná?
  • podporuje tvorbu krviniek, pomáha pri problémoch s chudokrvnosťou (aj vďaka množstvu železa, ktoré obsahuje),
  • chráni pred pôsobením voľných radikálov,
  • detoxikuje pečeň, krv a obličky,
  • zlepšuje vzhľad pokožky, vlasov a nechtov,
  • pomáha pri hojení rán, pri žalúdočných vredoch,
  • pomáha zlepšovať imunitu, pôsobí antivírusovo a protizápalovo,
  • zlepšuje psychickú pohodu organizmu,
  • zlepšuje látkovú výmenu,
  • znižuje hladinu cholestrolu,
  • pôsobí ako probiotikum a odstraňuje zápchu,
  • pomáha pri liečbe kardiovaskulárnych problémov. 
Spirulinu môžu užívať aj deti, ale je vhodná aj pre dojčiace matky, nakoľko podporuje tvorbu materského mlieka.

pondelok 12. júna 2017

Krvné skupiny a chudnutie

 

Diéta podľa krvných skupín

V roku 1980 svetu predniesol svoju teóriu o stravovaní americký lekár Dr. D’Adama. Základný princíp teórie spočíva v tvrdení, že jednotlivé krvné skupiny sa podieľajú na odlišnom metabolizme spracovania potravy. Krvná skupina typu 0 je najstaršia, pretože sa objavila cca. pred 50 000 rokmi. Vyznačuje sa odolným tráviacim systémom a nadmerne aktívnym imunitným systémom. Skupiny A a B nasledovali potom, najmladšia AB skupinu po približne 2 500 rokoch. Predstavuje moderné spojenie A a B skupiny.


Ako to funguje?

Podľa Dr. D’Adama platí, že napríklad ľudia s 0 skupinou lepšie trávia živočíšne bielkoviny oproti jednotlivcom s A krvnou skupinou, pretože tí sú predurčení na vegetariánsku stravu. Vychádzajúc z predpokladov genetických mutácií, vytvoril pre každú jednu z nich doporučené, nedovolené a neutrálne potraviny, ktoré príslušníkom krvnej skupiny škodia a spôsobujú obezitu alebo naopak pomáhajú a prospievajú.

 Na totožné potraviny totiž krvné skupiny odpovedajú rôzne, vzhľadom na odlišné reagovanie na rovnaký typ tzv. lektínu (potravinový alergén, je to špecifický úsek bielkovinového reťazca). Nevhodné lektíny pre Vaše telo aglutinujú a vytvárajú zhluky, 95 % lektínov sa z organizmu vylúči a zvyšných 5% sa prefiltruje pomocou krvi. Prijímaním lektínov prostredníctvom nevhodných potravín sa podnecujú zápaly črevnej sliznice a zvyšujú obezitu. Genetické predispozície organizmu a metabolizmu určujú individuálne fungovanie imunitného systému.

OLD krvná skupina 0

Okrem intenzívneho cvičenia im prospievajú aj živočíšne bielkoviny. Obľubujú orechy a tekvicové semienka, bylinky ako sú chmeľ, šípky, mäta, petržlen, špenát, brokolica a púpava. Všetko by to mali zapíjať minerálnou vodou alebo zeleným čajom, či bielym a červeným vínom. Strava krvnej skupiny 0 by mala obsahovať hlavne vitamíny B, K a prospešný jód a vápnik. Pochutia si na morských živočíchoch, riasach, červenom, kuracom mäse. Do neutrálnej skupiny sa ešte vmestí maslo, sójové mlieko a syr.

Agrarian = A krvná skupina

Podľa tejto teórie možno príslušníkov A krvnej skupiny považovať za prirodzených vegetariánov a pestovateľov. Štíhlosť si udržiava predovšetkým rastlinnou stravou, kvôli citlivému tráviacemu systému. Do svojej stravy by mali zahrnúť vitamín C, E, B12 a kyselinu listovú. Väčšina vegetariánov si veľmi pochutí na tofu, strukovinách a obilných výrobkoch (okrem pšenice).

B ako balanced – vyrovnaný kočovník

V minulosti boli predkovia príslušníkov B krvnej skupiny potulný kočovníci, ktorí konzumovali živočíšne produkty a rastlinnú stravu, ktorú prevažne zbierali. Vyznačujú sa najsilnejším trávením a môžu si dovoliť zjesť všetky druhy potravín, ale samozrejme s mierou. Dôležité je, aby pravidelne dopĺňali horčík a zabezpečili svojmu telu telesnú a duševnú rovnováhu, aj medzi ich aktivitami.

Potomok A a B skupiny – AB

Táto krvná skupina má najväčšie výhody, pretože môže konzumovať potraviny zo všetkých skupín. Pravidelné zásobovanie vitamínom C prospešne vplýva na organizmus. Mliečne výrobky spadajú do prospešných potravín, najmä kyslomliečne produkty, ktorých však nesmie byť príliš veľa, pretože by organizmus nebol dostatočne zahlienený. Morské riasy, plody mora a mäso (jahňacina, baranina, morka, králik) patria do jedálnička AB príslušníka.

 Faktom zostáva, že D’Adamová teória nemá žiadnu hlbšiu oporu v reálnych poznatkoch. Jeho odvolávanie sa na výskum z chemického a biologického hľadiska nebol potvrdený verejnou publikáciou, preto mnohí pochybujú o samotnej existencií výskumu. Vznik krvných skupín a jeho súvislosť s výživou je čistým dohadom. Údajne dokonca je jeho problematika leptínov v priamom rozpore so štúdiami, pretože si ich účinky prispôsobujú podľa potreby, aby im zapadli do teórie. Efektivita a zdravotná prospešnosť je teda v tejto teórie naozaj otázna. Výhodu stravy podľa krvnej skupiny obzvlášť predstavuje nastolená individualita stravovacieho štýlu a vcelku pestrá strava.

/zdroj:  polakova.sk/dieta-podla-krvnych-skupin/

Chudnime spolu, pridaj sa: https://www.facebook.com/groups/100678020495209/

Mirtill krém


MIRTILL telový balzam


veľmi efektívny, široko spektrálny krém  na ošetrovanie tela, na tlmenie bolestí svalov

s protizápalovými účinkami


Prípravok na všetky typy pokožky. Mirtill je regeračný krém na báze prírodných zložiek s liečivými  a hydratačnými účinkami.
Vďaka jeho zloženiu – obsahuje MENTHOL – dáva príjemne osviežujúci, chladivý pocit, zabezpečuje aktivizáciu funkcií pokožky. Nakoľko pokožka je našim najväčším orgánom, pomocou Mirtillu možeme dobre ovplyvňovať naše zdravie. Výslovne sa doporučuje používať na natiahnutý sval, ako aj na regeneráciu, hydratáciu a ochranu pokožky.

Zloženie: Aqua, Cocoglycerides, Glyceryl Stearate, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Isopropyl alcohol, Stearic acid, Palmitic acid, Glycerin,  Phenoxyethanol, Ceteareth-20, Ceteareth-12, Cetearyl Alcohol, Cetyl Palmitate, Menthol, Acetic Acid, Camphor, Mentha piperita, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Sodium hydroxyde

Použitie:

Mirtill je ošetrujúci krém na telo a na každý typ pleti.
- podporuje liečenie pri bolestiach kĺbov, chrbta, drieku, reumy, ošetrenie tela po páde (pri modrinách, vyvrtnutom členku)
- pri krčových bolestiach, pri popáleninách
- pri liečbe ekzému
- pomáha pri útlme horúčky a zápalov
- podporuje regeneráciu pokožky pri poraneniach
- pomáha pri hojení pokožky pri uštipnutiach komármi a hmyzom

- pri akné

V prípade záujmu ma kontaktujte v správe, alebo na https://www.facebook.com/groups/100678020495209/

nedeľa 4. júna 2017

Ginko Biloba


Ginkgo Biloba 60mg




Ginko biloba je jedinečné

Ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba) má doslova zázračné liečivé účinky na ľudský organizmus! Je jednou z najúčinnejších rastlín a zároveň jedným z najstarších druhov stromov na Zemi. Považuje sa za všeliek, ktorý obsahuje účinné látky, ktoré nemá žiadna iná rastlina!

Liečivé účinky ginka využívala čínska medicína už od pradávna. Zistilo sa, že výťažok z Ginka obsahuje látky ginkgolides, ktoré sa nenachádzajú v žiadnej inej rastline, čo ho robí jedinečným. Sú zdraviu prospešné, keďže majú ochranný účinok na bunky ľudského organizmu. Používali ho pri pľúcnych chorobách, problémoch kože, na zlepšenie krvného obehu a tiež pri problémoch kože.

Ginko biloba má množstvo preventívnych účinkov. Zlepšuje krvný obeh a cievy, zabraňuje vzniku krvných zrazenín, upravuje nepravidelnú činnosť srdca a normalizuje krvný tlak. Je výbornou prevenciou infarktu myokardu a mozgových príhod. Navyše pomáha pri chorobách priedušiek, pľúc a astme. Máte depresie? Aj pre vás je vhodný, keďže má priaznivý účinok proti depresiám, úzkosti a migréne.

Ginko sa považuje vďaka svojim liečivým vlastnostiam za jednu z najcennejších liečivých rastlín. Určite sa oplatí vyskúšať účinky na vlastnej koži, budete milo prekvapení!



Užívanie: 3x1 tabletu
Nedoporučuje sa tehotným ženám.

Facebook: https://www.facebook.com/groups/100678020495209/

Vitamíny rozpustné v tukoch

Vitamíny rozpustné v tukoch Vitamín A ( retinol, axeroftol ) Nachádzame ho v dvoch formách – ako predstupeň hotového vitamínu...